Jan Firbas

Jan Firbas (1921–2000) byl světově uznávaný lingvista, jehož celá kariéra byla spjata s naší katedrou. Nejznámější jsou jeho práce z oblasti tzv. funkční větné perspektivy. Ještě během totality obdržel za své dílo dva čestné doktoráty ze západnách univerzit, doma se však dočkal profesury až po roce 1989.

Přehled akademické kariéry J. Firbase
Monografie Jana Firbase vydaná v Cambridge University Press
Bibliografie článků Jana Firbase
Pětidílné sebrané spisy, vydávané kolektivem katedry
Knižní dar fakultě z pozůstalosti Jana Firbase
Několik fotografií

O Janu Firbasovi:

„Velmi jsme se těšili z jeho společnosti, jeho jemného smyslu pro humor a jeho přesného akademického myšlení. ... Zvláště hluboký obdiv jsme chovali k jeho odvaze a odhodlání tváří v tvář útisku, kterému byl vystaven po většinu svého profesního života. Byl pro nás všechny příkladem a je zcela nenahraditelný.“

Prof. Herbert Schendl, Universität Wien (přeloženo z kondolenčního dopisu, in: Jan Firbas ve vzpomínkách)

Stránky částečně vycházejí z materiálu připraveného Martinem Drápelou pro již nedostupný web o Janu Firbasovi. Materiál byl převzat se souhlasem jeho a ÚK FF MU, která web provozovala.