Filmová přehlídka UK/UH 4: Hradiště rozhoupe Swinging London!

8. 10. 2019

Městská kina Uherské Hradiště, p. o.

tisková zpráva - 1. 10. 2019

Filmová přehlídka UK/UH 4: Hradiště rozhoupe Swinging London!

Čtvrtý ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury se v Uherském Hradišti uskuteční ve dnech 22. – 24. listopadu 2019. Po sekci věnované severoirskému konfliktu The Troubles, se přehlídka zaměří na Swinging London a Swinging Sixties. Právě tak jsou nazývána 60. léta ve Velké Británii – éra, která výrazně společensky a kulturně ovlivnila dekády následující. Společenský život se tehdy uvolnil z konzervativního sevření a začala také sexuální revoluce, což odstartovalo honbu za požitky. Centrem bezbřehé zábavy se stal Londýn. Dobovou atmosféru, její klady, ale i zápory vykreslí desítka dle odborníků i fanoušků nejpopulárnějších "Swinging filmů". V jednání jsou dobové klenoty jako Smashing Time, Privilege, Performance, Bronco Bullfrog, Primitive London a další.  Tradičně nebudou chybět jedinečné projekce atraktivních filmových novinek v podobě těch nejzajímavější britských filmů, které se neobjevily v české distribuci nebo budou mít na UK/UH českou předpremiéru. Akreditace na webu přehlídky ukuh.cz začíná už 1. října.

„Swinging London prý vyprodukoval více dobré hudby než filmů. O tomto tvrzení by se dalo polemizovat, nicméně hudba bude důležitým bodem většiny titulů sekce, v mnohých zcela dominantní. Jsou mezi nimi takové, které bez větších komentářů vykreslují revoluční liberalizaci společnosti, ale i ty, které diváka kriticky staví před nadčasovou otázku, zda je konzum a hedonismus bez hranic pravým smyslem života. Výběr filmů má zaujmout fajnšmekry i širokou veřejnost,“ komentuje dramaturg Jaromír Orel hlavní sekci letošního ročníku.

Výraznou součástí víkendu budou také moderované debaty na téma aktuálního života a dění ve Velké Británii s hosty (publicisté, zahraniční zpravodajové, politologové, Češi dlouhodobě žijící ve Velké Británii). Swinging London a britské filmové novinky jistě zaujmou i nefestivalové diváky. Ti se za pouhých 100 Kč mohou zúčastnit kterékoliv z festivalových projekcí. Zájemci o akci se mohou již nyní akreditovat buď na jednotlivé dny za 250 Kč, nebo na celou dobu za 700 Kč. Pro členy filmových klubů (AČFK i ASFK), studenty a seniory nad 60 let platí snížená cena 200 a 550 Kč. Akreditace opravňuje držitele k neomezenému vstupu na celý hlavní program a poskytuje slevu 50 % na zpoplatněné části off-programu, který organizátoři odtajní v blízké budoucnosti. Víkend tak přinese koncerty v klubu Mír, fotografickou výstavu v Anglii žijícího Davida Sládka s názvem Do ulic (demonstrace ze současné Británie), blešák v anglickém duchu, dílnu animace a další doprovodný program. Organizátoři spolupracují také se školami a nabízejí projekce filmů doplněné úvodem a setkáním s hostem.

Více na ukuh.cz

Kontakt pro média: